Cuma Namazı neden önemli?

Cuma Namazı neden önemli?

Cuma günü çok değerli ve mübarek bir gündür. Bu konuda Peygamber Efendimiz (sas) şöyle buyurmaktadır:"Bizler Ehl­-i Kitab'a göre en son gelmişken, kıyamet gününde faziletçe en başa geçecek olanlarız. Şundan dolayı ki, bizden evvel onlara Kitab verildi de Allah'ın onlara farz buyurduğu gün bu cuma  günü iken, onlar anlaşmazlık çıkarıp başka günlere saygı gösterdiler. Bize ise o güne itibar etmek hususunda Hak Teala hidayet verdi (Doğru yolu gösterdi). Artık bu hususta insanlar bizden geri kalmış... Devamı »

Bu "Sefer" namaz geçmesin

Bu "Sefer" namaz geçmesin

Namazın cem edilme konusu da seferîlikte kafa karıştıran mevzulardan. Hanefilik dışındaki üç mezhebe göre yolculukta öğle ile ikindi namazı, akşam ile yatsı namazı  birleştirilerek aynı vakit içinde kılınabiliyor. Ancak Şafii ve Hanbeli fakihlerin çoğu sadece uzun yolculuklarda cem edilebileceği görüşünü benimsiyor. On Bir Ayın Sultanı’na elveda demeye hazırlanırken, sıla-i rahim ve tatil planlarını Ramazan sonuna bırakanlar, yolculuğa çıkmak için hazırlıklarına başladı bile. Arabasına atlayıp... Devamı »

Mevlid Kandili'ni nasıl değerlendirmeliyiz?

Mevlid Kandili'ni nasıl değerlendirmeliyiz?

Bütün kandil gecelerinde yapılabilecek ve yapılması gereken önemli bir takım afv ü mağfirete nail olma, ecr ü sevap kazanma, manevî terakki kaydetme, bela ve musibetlerden kurtulma ve rıza–i İlâhiye ulaşma vesileleri vardır ki, bunlardan bazılarını maddeler hâlinde kısaca ve toplu olarak yeniden hatırlamakta yarar var: 1. Kur'ân-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. 2.... Devamı »

Çocuklarımız ve Namaz

Çocuklarımız ve Namaz

Bir müminin İslâm’la bağını sürekli ve güçlü tutan tek ibadet namazdır. Çünkü namaz her gün kılınır. Gündelik hayatın içine serpiştirilmiş olduğundan, kulun Rabbini sürekli hatırlamasını sağlar. Bu nedenle namaz çok önemli bir güçtür. Terk edildiği zaman, peşinden diğer kulluk görevleri de gelir ve insanın Allah’a olan bağlılığı zayıflar, haram-helal noktasındaki titizliği günden güne kaybolur. Bu durum kendimiz için olduğu kadar aile efradımız için de geçerlidir. Geriye Allah’ın dinine bağlı,... Devamı »

Kaza namazları ne zaman ve nasıl kılınır?

Kaza namazları ne zaman ve nasıl kılınır?

Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir. Bir namaz ya bile bile kasden kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasdî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıdır. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda, bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız... Devamı »

Namaza dair 5 soru ve 5 cevap

Namaza dair 5 soru ve 5 cevap

Niçin namaz kılıyoruz ve neden namaz kılmalıyız? Namaz, Rabbimizin kelime-i tevhidden sonra amel olarak emrettiği ilk farzdır. Allah Teâlâ  (c.c) Mukaddes Tuva vadisinde (Tâhâ, 12) Hz. Musa’ya (a.s) peygamberlik verdikten ve “vahyimi iyi dinle” (Tâhâ, 13) buyurduktan hemen sonra “Muhakkak ki ben, yalnızca ben Allah’ım. Benden başka ilâh yoktur. Bana kulluk et ve beni anmak için namaz kıl!” (Tâhâ, 14) talimatıyla, namazın hem nedenini hem de niçinini beyan buyurur. Demek ki, bizi yaratan Rabbimizi... Devamı »

İnsan Ruhu ve Namaz

İnsan Ruhu ve Namaz

Namaz imanın ikiz kardeşi, dinin direği, müminin miracı.. günde beş defa kulun, içine girip kirden-pastan arındığı, arınıp ebediyete doğru yol aldığı, sonsuzluğa doğru yüzüp gittiği evinin önünde akan ırmağı.. o, savaş meydanında mücadelenin kızıştığı en çetin şartlarda bile eda edilmesi gereken en hayati kulluk borcu. Namaz niçin bu denli önemli? Onun hikmetiyle ilgili böyle bir sorunun cevabı adına bir çok şey söylenebilir. Ancak biz burada sadece namazın en önemli hikmetlerinden birisi olduğunu... Devamı »

Hüzün denizinin can simidi: Hacet namazı

Hüzün denizinin can simidi: Hacet namazı

Bir çocuk annesinden arka arkaya bir şeyler istediğinde “Yeter artık çok oldun.” cevabını alabiliyor. Oysa rahmetiyle bizi lütuflandıran Rabb’imiz, istek ve dualarımızı bir an olsun geri çevirmiyor. Öyleyse her derdimizi anlatabileceğimiz, her şeyi isteyebileceğimiz bu kapıya yönelmeye ne dersiniz? Öyle bir zaman olur ki içimiz daralır, sıkıntılar üst üste gelir. Kimimiz mutsuzlukla kıvranırken kimimiz önemli bir sınava girme stresi kimimizse geçim sıkıntısıyla boğuşur dururuz. Bunlardan daha... Devamı »

Kadınlar Caminin Neresinde?

Kadınlar Caminin Neresinde?

Kubbenin altında yer bulabilmesi çok zor kadınların. Sağ arka köşede durmaya çoktan razılar; ama çoğunlukla rutubetli bir bodrum katı, izbe bir köşe ya da son cemaat yerine yapılmış barakaya yönlendiriliyorlar. Hayat camilerin etrafında şekillenir, eskiden öyle olurmuş; ya da, önce bir cami yapılır etrafına şehir kurulurmuş. Çarşılar pazarlar, hanlar hamamlar, sebiller, güvercinler caminin etrafında döne döne bir halka oluştururmuş. O günlerde evler de daha güzelmiş, sokaklar da, şehirden bunalan... Devamı »

Çanakkale'nin Ölmez Hatıralarından: Namaz

Çanakkale'nin Ölmez Hatıralarından: Namaz

İngiliz'in, vakit vakit gemilerden, siperden... Yine bolca gülle, bomba savurduğu bir gündü. Hızlı hızlı geçiyordum, tehlikeli bir yerden Birden bire gözlerime büyük bir şey göründü. Böyle büyük görünen şey küçücük bir insandı Fakat bana çok dokundu, ayaklarım bağlandı. Ateşlerin yaladığı bu düzlükten geçenler Güllelerin cehennemlik yağmurundan kaçarken.. Yolun biraz kenarında, tek başına bir nefer, Pervasızca bombalardan, ateşlerden, her şeyden.. Kendisine, süngüsünden bir mihrabcık... Devamı »